MANTOLAMA NEDİR ?

Mantolama basit olarak, dışarıdaki ısıyı içeriye sokmadan, içerideki ısıyı korumak amacı ile yapının bir nevi manto içine alınması, ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanmasıdır. Teknik olarak ise ısı yalıtımı, herhangi bir ısı köprüsü oluşmayacak şekilde, gerekli ısı izolasyon katsayısına ulaşmak için bina dış yüzeylerine yapılan ısı izolasyonudur.

NEDEN MANTOLAMA YAPTIRMALIYIM ?

* Mantolama sistemleri ile uygulama yapılan evlerimiz için ısı yalıtımı sonrasında kış aylarımız tasarruflu, konforlu geçer yüksek doğalgaz faturaları ödemekten kurtulmuş oluruz. * Yalıtım sistemleri içinde en çok tercih edilen mantolama sistemleri doğru ve kaliteli ısı mantolama malzemeleri ile uygulanırsa yakıt masraflarınızı minimuma indirir yapınıza estetik ve konfor kazandırır. * Son zamanlarda adından sıkça bahsi geçen mantolama şartnamesi esaslarına uygun işi çok iyi bilen mantolama firmaları ile ısı yalıtım yönetmeliğine uygun olarak yapılırsa yılık harcadığımız ısıtma ve soğutma bütçesinden ortalama olarak %40 ila %60 arasında ısıtma ve soğutma giderlerinde tasarruf sağlarsınız.

MANTOLAMANIN SONUÇLARI NELERDİR ?

Dünyanın tercih ettiği ısı yalıtım mantolama sistemleri yapılara 4 mevsim mükemmel bir ısı yalıtımı performansı ve kalıcı olarak yalıtım çözümü sağlar. * Çeşitli mantolama sistemleri ile yapılan dış cephe mantolama sistemi yapıların bakım ve onarım masraflarını kesinlikle azaltmaktadır. * Aslında çıkarılmış olan mantolama yasasının amacı binalarda yaşayan ve hayatının en büyük bölümünü evlerinde geçiren insanları rutubet ve küften korumak binanın genel olarak korunması amacıdır. * Isı yalıtım Uygulama sistemleri içinde en çok tercih edilen mantolama sistemi (CE- TSE) Avrupa ve Türkiye Standartlarına uygun bir yalıtım sistemidir.

MANTOLAMA SIRASINDA YAPILACAK İŞLEM AŞAMALARI NELERDİR ?

-Mantolama Yapılacak Yüzeyi Hazırlama Yüzeyde toz ve yağ gibi yapışmayı azaltıcı maddeler varsa bunlar temizlenir ayrıca dökülme ve kabarma olan bölgeler güzelce fırçalanarak temizlenir. Mantolama levhalarının yapışacağı yüzey düzgün ve temiz olmalıdır. 2-Su Basman Profilinin yerleştirilmesi Su basman profilleri mantolamada kullanılmak istenen levhaların enine (kalınlığına) göre belirlenir ve yerleştirilir. 3-Isı Yalıtımı Levhalarının yapıştırılması Yapıştırma harcı uygulanmış levhalar, levhalar arasında boşluk kalmamasına dikkat ederek duvara yapıştırılır. 4-Isı Yalıtım Levhalarının Dübellenmesi 4Yapıştırma işleminden sonra ısı yalıtım levhalarının performansını ve sürekliliğini uzun ömürlü bir şekilde sürdürmesi için ısı yalıtım levhaları d

KURUMSAL FİRMA İLE ÇALIŞMANIN AVANTAJLARI NELERDİR ?

Dış cephe mantolama sektöründe, bitirildiği söylenen yapılmış uygulamaların yaklaşık % 15 inin yarım kaldığı, iş bitiminde birçok farklı memnuniyetsizliği sebep olan % 45'lik bir oran göz önünde bulundurulduğun da kurumsal firmalar ile çalışılması, müşteriler için açık bir avantajdır. Firma seçerken en ucuza değil kaliteli malzemeyi kullanan firmalar seçilmeli ve teklif alınırken size sunulan hizmet detaylarını mutlaka incelenmelidir. Kurumsal firmalarda oluşabilecek her türlü soru ve sorunda sizlere sağlayabilecekleri uzman teknik destek, finansal konularda oluşabilen sorunlar için finans sorumlusu ya da oluşan başkaca sorunları iletebileceğiniz bir temsilci avantajları ile mantolamanın başlangıcından bitişine ve sonrasında ki süreçte yetkili v

MANTOLAMA İÇİN ÖDEME YAPMAYAN DAİRE SAHİPLERİNE NASIL YAPTIRIM UYGULANIR?

Kat malikleri kurulunda oy çokluğu ve arsa çokluğu ile alınan mantolama kararına rağmen üzerine düşen gidere katılmayanlar Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 20. maddesi gereğince % 5 gecikme bedelli icra takibi ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Gidere karışmayan daireler hakkında yapılabilecekler kısaca şu şekilde sıralanmaktadır; öncelikle size en yakın notere gidip apartman aidat borcu olan dairelere aidat borcunun bulunduğuna dair bir ihtarname çekilmesi gerekmektedir. (Bu tip ihtarnameler noterlerde hazır olarak bulunmaktadır. Sadece durumu notere anlatmanız yeterli olacaktır.) Daha sonra ihtarname tarihini takip eden ikinci ay da yine aidat ödenmez ise bir avukata başvurarak yüzde 5 gecikme bedelli icra takibi başlatabiliyorsunuz.